Przejdź do głównej zawartości

Jakub Ćwiek - "Grimm City. Wilk!" [Ada]


Gdy po raz pierwszy zobaczyłam książkę w zapowiedziach, nie byłam do niej przekonana. Jakaś część mnie podpowiadała mi, że to raczej nie dla mnie.  Jednak po jakimś czasie doszłam do wniosku, iż warto dać tej powieści szansę, toteż postanowiłam ją przeczytać. Czy tego żałuję? 

Ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma,napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?
Jakub Ćwiek tym razem funduje nam gorzki brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i... opowieść.
W tym mieście nie wybacza się żadnych błędów!

Historia ukazana w książce jest ciekawa, spójna i logiczna, a język w jakim ją napisano jest łatwy w zrozumieniu.
Akcja ma szybkie tempo, tylko momentami troszkę zwalnia, ale nie na długo. Autor stworzył coś co wciąga i trudno jest się od tego oderwać. Dlatego też lekturę trudno jest odstawić na drugi plan i zająć się czymś innym. W moim przypadku z każdą stroną, byłam coraz bardziej ciekawa, co wydarzy się dalej.

Uwagę przyciągają też bohaterowie. Było ich wielu, lecz tylko czwórka z nich najbardziej zapadła mi w pamięci. Alfie - muzyk i artysta. Imponował mi swoją bystrością, nie sposób nazwać go tchórzem. Evans i McShane - przedstawiciele prawa, które lubią łamać, by osiągnąc wyznaczony cel. Podobało mi się u nich podejście do życia i otaczającego świata. McShane wykazywał się też pewnością siebie, przekonany był, że da sobie z wszystkim radę. Sentymentem darzę również dziennikarkę Di Neve. To kobieta, wiedząca czego chce i pragnie. 
Reszta postaci również jest dobrze wykreowana. Autor tak je stworzył, że każda miała swój charakter.

Kolejnym plusem tej książki jest strona graficzna. Okładka i ilustracje znajdujące się w środku książki są piękne. Bardzo podoba mi się pomysł na okładkę. Jeśli chodzi o kolorystykę, to według mnie, oddaje ona klimat powieści.

Pierwsze spotkanie z Jakubem Ćwiekiem uważam za udane. Książka jest naprawdę świetna. Polecam ją każdemu, kto lubi podobne klimaty. Wracając do pytania ze wstępu, nie żałuję, że zdecydowałam się przeczytać tę powieść.
Ada.


Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.

Komentarze

 1. Ja jakoś na Ćwieka nigdy nie miałam ochoty i żadnej jego książki nie czytałam. Może kiedyś to zmienię, ale na razie nie zamierzam. Cieszę się jednak, że tobie się spodobało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że dasz szansę tej książce :)

   Usuń
  2. No, ta książka chyba jako jedna z niewielu Ćwiekowych miałaby szansę Ci się w miarę spodobać ;) Nie jest aż tak... wulgarna, jak jego Kłamca, czy Chłopcy

   Usuń
 2. tak szczerze to doczytałam do połowy i odłożyłam ją. nie pasował mi styl i nie chciałam tracić czasu. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Emily Bronte - "Wichrowe Wzgórza" [Clevleen]

Jeżeli tylko napotykam na recenzje tej książki, zawsze są one pozytywne. Nic więc dziwnego, że w końcu postanowiłam po nią sięgnąć, chociaż wciąż miałam mieszane uczucia. Z jednej strony zachęcały mnie pozytywne opinie i cudowna okładka, z drugiej zaś był wiek utworu oraz tematyka. Jednak postanowiłam się przełamać. Czy żałuję? Czy naprawdę jest tak dobra jak wszyscy piszą?

Mały chłopiec, Heathcliff, jako osierocone dziecko trafia do domu Earnshawów. Wychowując się w tej zamożnej rodzinie, obdarza odwzajemnioną miłością Katarzynę, córkę swoich przybranych rodziców. Prześladowany przez przyszłego dziedzica Hindleya, poznaje też smak nienawiści. Gdy przekonuje się, że konwenanse mogą pokonać nawet najsilniejszą miłość, znika na trzy lata, aby powrócić jako dysponujący fortuną niewiadomego pochodzenia, demoniczny i bezwzględny mściciel. Od tego momentu nikomu w rodzinie nie będzie łatwo znaleźć własne szczęście.
Opisz brzmi intrygująco.  Jednak po tej książce, tak wychwalanej pr…

Przedpremierowo: Amie Kaufman i Meagan Spooner - "W sercu światła" [Ada]

Niedawno na blogu pojawiła się recenzja drugiego tomu trylogii Starbound. Recenzję możecie znaleźć TUTAJ. Po przewróceniu ostatniej strony tej książki, miałam nadzieję, że w ostatniej części znajdę odpowiedzi na pytania, które ciągle plątały mi się w głowie po przeczytaniu dwóch poprzednich książek. Czy rzeczy, które pozostały dla mnie zagadką, zostały wyjaśnione w kończących tę serię kartkach? Czy powieść okazała się również ciekawa jak jej poprzedniczki? Czy poleciłabym Wam tę trylogię?

Głównym celem Sofii jest zemsta na korporacji LaRoux Industries, którą obwinia o śmierć ojca. Dziewczyna znajduje się na Koryncie, w celu spotkania się z pewną osobą, która może pomóc jej w tej sprawie. Nie wszystko jednak idzie po myśli Sofii, a przebieg wydarzeń niespodziewanie się zmienia, przez co dziewczyna jej zmuszona uciekać. Na swojej drodze spotkała Gideona, z którym połączyła siły. Okazało się, że mają tego samego wroga, nie darzą się jednak wzajemnie zaufaniem, które podczas współpracy je…